Dijital Ağ Mimarisi Hakkında

Dijital ağ mimarisi, geleneksel ağların çözemediği ağ sorunlarını önceden tespit eder, riski azaltır, süreçleri otomatikleştirir ve böylece maliyeti düşürür. Tek bir yönetim panosu kullanarak ağı bir bütün olarak görüntüleme şansı veren yeni nesil ağ teknolojisi, sezgisel ağın bir bileşenidir. Yapay zeka ve sezgisel ağın sayesinde ağ yönetimini oldukça basit bir hale getiriyor. Otomasyon özelliği sayesinde ağda oluşan hataların önceden tespit edilerek hızla çözülmesi sağlanıyor. Eş zamanlı gerçekleşen veri toplama ve analiz yapma süreci hataların öngörülmesine ve engellenmesine olanak sağlıyor. Bu sayede kurum çalışanlarının geliştirmeye ayıracağı zaman da artıyor. Şirket içi verimliliği ve güvenliği beraber yükseltmesinden dolayı maliyetler açısından da kazançlı bir durum oluşturduğunu söyleyebilirim.

Dijital ağ mimarisi tüm ağ altyapısını yeniden şekillendirerek dijital dönüşümün temel adımını oluşturur. Dijital dönüşümün temel adımı olmasının nedeni; kurum içinde hizmet kalitesini arttırmak için ağ altyapısının yeniden dizayn edilmesi, kablolu ve kablosuz ağ altyapısının oluşturulması, IP telefon ve video konferans cihazları, dijital yayıncılık uygulamaları ve güvenlik altyapısının kurulması gibi adımlar içermesidir.

Bilgi teknolojisi şirketleri eskiden ürünlerini satardı. Şimdi ise stratejik iş ortağı oluyorlar. Artık cihazları yapılandırma işlerini değil ürettikleri teknolojiyle sorunların çözümü ile ilgileniyorlar. Günümüzde bu şirketler çalışanlarını eğitip, teknik yeteliliklerini arttırma yolunda bir kurum kültürüne doğru ilerliyor. Artık insanların değil cihazların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan ağ yapılarından bahsediyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: